Czwartek, 01 grudnia 2022 r. imieniny: Blanki, Edmunda, Eligiusza Czwartek I tygodnia adwentu

Fotogalerie

więcej fotogalerii »

Ministranci i lektorzy

Wskazania dla Liturgicznej Służby Ołtarza

 

Szczególnie dla naszych ministrantów i lektorów, którzy nie zawsze o nich pamiętają...

 

1. Pełniący posługę ministrancką, bądź lektorską chłopcy powinni przyjść do kościoła przynajmniej 20 minut przed rozpoczęciem liturgii. Czas ten przeznaczamy na modlitwę, wyciszenie się, na duchowe przygotowanie się do uczestnictwa w Eucharystii lub nabożeństwie oraz na ubranie się, sprawdzenie czy wszystko potrzebne do liturgii znajduje się w prezbiterium, pomoc w ubraniu celebransa. W przypadku lektorów wcześniejsze przygotowanie czytania.

2. Przychodząc do kościoła udają się najpierw przed tabernakulum, aby oddać pokłon Chrystusowi. Powinni więc wchodzić głównym wejściem do kościoła. Jeżeli ktoś wchodzi przez zakrystię, to nie przyklęka w kąciku, lecz udaję się przed ołtarz, gdzie jest obecny Gospodarz tego domu.

3. Udział służby liturgicznej we Mszy św. nie może ograniczyć się do wykonywania powierzonych im czynności. Posługa ma ich prowadzić do pełniejszego włączania się w święte obrzędy, aby uczestniczyć w nich "świadomie i owocnie".

4. Spełnianie określonych czynności w liturgii nie może mieć charakteru występu, lecz posługi. Należy więc podkreślać przekazywaną treść, a nie samego siebie.

5. Wszyscy członkowie zespołu liturgicznego pełniący posługę w prezbiterium biorą udział w procesji wejścia i uczestniczą w całej liturgii na swoich miejscach. Do zakrystii wychodzą tylko w razie konieczności.

6. Swoje czynności wykonują we właściwym czasie, bez rozmów (częste u ministrantów), bez pośpiechu (lektorzy pod czas czytania), nigdy przed zakończeniem czynności poprzedzającej.

7. Do Komunii św. przystępują pierwsi przed pozostałymi wiernymi. Dobrze, gdy są w stanie łaski uświęcającej. Jeśli nie powinni skorzystać z sakramentu Spowiedzi Świętej, który w naszej parafii jest pół godziny przed Mszą

8. Swoją postawą i zachowaniem się dają wiernym przykład właściwego i pełnego uczestnictwa w Eucharystii.

Niech tych kilka rad będą pomocne.

Drukuj cofnij odsłon: 1894 aktualizowano: 2011-12-27 18:02 Do góry
Parafia Rzymsko - Katolicka p.w. Opatrzności Bożej ul. Marii Dąbrowskiej 19, 70-783 Szczecin, os. Majowe, tel. +48 91 464 23 42
P K O BP 0/III Szczecin – nr 24 1020 4812 0000 0102 0056 8204

© 2022 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone