Niedziela, 05 lutego 2023 r. imieniny: Agaty, Filipa, Justyniana V Niedziela okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Agaty

Fotogalerie

więcej fotogalerii »

Kapłani

Historia parafii

o trudnych początkach – pierwsza drewniana kapliczka została podpalona przez osoby zniewolone przez szatana - ostał się tylko osmolony krzyż choć był przytwierdzony do drewnianej konstrukcji. Dziś w pięknej nowej świątyni ten pierwszy krzyż jest znakiem, który niesie zwycięstwo (Konstantyn Wielki, w wizji – „Pod tym znakiem zwyciężysz” W nowym kościele promieniuje z ołtarza głównego rzeźba Trójcy Św. i miłość Chrystusa w tabernakulum. W centrum tabernakulum przebite krwawiące serce, a wokół złote promienie ogarniające wszystkich wierzących i niewierzących. Miłość Chrystusa Eucharystycznego pragnie przyciągnąć wszystkich do zastawionego stołu – „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i umęczeni jesteście a ja was pokrzepię, umocnię.” (oktawa Bożego Ciała) Nasza parafia Opatrzności Bożej nie tylko stara się umacniać wiernych w wierze ale też promuje muzykę. Swego czasu odbył się koncert braci Molęda pt. „Kolęda Molęda”, a na festynach dla dzieci promujemy młode talenty ze Szczecina. Gościliśmy kilka razy p. Michała Juszczakiewicza, który zaprosił do swego programu nasze młode wokalistki. Dzięki zaangażowaniu wielu parafian służymy nie tylko wierzącym. Na festyny zapraszamy wszystkich mieszkańców Os. Majowego. Od 2010r. codzienną liturgię ubogaca piękno 27 głosowych organów ze Szwajcarii firmy Graf. Odbywają się koncerty czy to z racji odpustu parafialnego, czy z okazji Bożego Narodzenia… Dziękczynienie za XX lat naszej parafii, podkreśliliśmy tygodniowymi Misjami wyśpiewując radosne Te deum w Niedzielę Opatrzności Bożej. Sumie odpustowej przewodniczył Ks. Infułat Stanisław Szwajkosz oraz dokonał poświęcenia nowych witraży na potężnych przeszkleniach (ok. 80 m2). Zwieńczeniem roku jubileuszowego Koncert p. Krzysztofa Krawczyka w naszym kościele na Os. Majowym w sobotę 8.06. godz.18,30.Dzięki ofiarności i zaangażowaniu wielu mieszkańców Os. Majowego radujemy się świątynią ku czci Bożej Opatrzności. Wielu chętnie wstępuje by doświadczyć piękna Boga i odczuć Miłość Bożą pod skrzydłami Bożej Opatrzności.

Kapłani

Wspólnoty

Historia parafii Opatrzności Bożej

Parafia została erygowana dekretem J.E. Ks. Abpa Mariana Przykuckiego 1.07.1992r..
Do parafii pw. Opatrzności Bożej przypisane zostały ulice z Os. Majowe i Kijewo. Pierwsze Msze św. w lipcu, tylko w niedziele, były odprawiane na pustym placu przy ulicy Marii Dąbrowskiej.

„Dachem” pierwszego Kościoła było sklepienie niebieskie. Następnie powstała drewniana kapliczka – zadaszenie. W tygodniu gromadziliśmy się tam w małej grupie na modlitwie, w niedzielę zaś kapliczka stanowiła prezbiterium – miejsce ofiarowania się Chrystusa na Mszy św.. Lud wierny – żywy Kościół – na Mszy św. uczestniczył pod „gołym niebem”.W między czasie wybudowano z płyt „trafo” kapliczkę o powierzchni 70 m2. Wielu mieszkańców bardzo angażowało się w budowę Kościoła żywego i materialnego, jednak wielu też było nieprzychylnych. W miesiącu październiku codziennie gromadzili się wierni na modlitwie różańcowej w małej kapliczce drewnianej.Duch zły nie mógł znieść, że wiara wzrasta i tak wiele dobra płynie na nowej parafii. W nocy z 15/16 października1992r., diabeł opętał młodych ludzi, którzy nocą podpalili naszą drewnianą kapliczkę. Spłonęła doszczętnie, cudownie ocalał tylko drewniany krzyż, chociaż był przytwierdzony do tej kapliczki. Dziś ten pierwszy krzyż znajduje się jako relikwia na ścianie kaplicy. Bolesne to było przeżycie dla proboszcza i dla wiernych, a szczególnie gdy na następny dzień w niedzielę sprawowano Eucharystię na tych zgliszczach.
Naród który nie kultywuje wiary i nie szanuje Bożych przykazań, ulega „cywilizacji śmierci” i powolnemu unicestwieniu.Następnie zaadoptowaliśmy kapliczkę i przenieśliśmy się do naszej „Betlejemki”, którą uroczyście poświęcił 8.XII.1992r. J.E.Ks.Bp Marian Przykucki.
Kolejnym etapem było postawienie murowanej kaplicy p.w. Opatrzności Bożej o powierzchni 300m2. Uroczyście wprowadziliśmy się na Boże Narodzenie 1993r.
W między czasie wzrastał też Kościół duchowy. Od samego początku istnienia parafii zawiązała się wspólnota Żywego Różańca, która nieustannie wspiera proboszcza i parafię w codziennym „budowaniu” Królestwa Bożego. Powstał krąg „Oazy Rodzin” oraz zawiązała się wspólnota Neokatechumenalna. Po wizycie duszpasterskiej 1993/94 powstaje kolejny krąg „Kościoła Domowego”.Parafia młoda, wszystko trzeba tworzyć od podstaw i ciągle boryka się z trudnościami finansowymi, m.in. w tym czasie sfinalizowano zakup ziemi pod budowę kościoła. Jednak przystąpiono do dalszych prac budowlanych. W roku 1994 kontynuowane są prace przy plebani i wiosną 1995 r. wprowadza się do parafialnego domu najpierw proboszcz, a w czerwcu wikary, (do tej pory księża mieszkali na osiedlu w wynajętych mieszkaniach).Obecnie raduje nasze serce świątynia ku czci Opatrzności Bożej z pięknym wystrojem wnętrza. Na chórze organy piszczałkowe firmy Graf ze Szwajcarii 28 glosowe.

Aktualnie proboszczem jest Ks. Tadeusz Szponar a wikariuszem Ks. Artur Czerwiński. Posługę duszpasterską wspiera prefekt Szkół Katolickich ks. dr Dominik Szczygielski.

Drukuj cofnij odsłon: 133854 aktualizowano: 2020-09-04 12:17 Jan Kowalski Do góry
Parafia Rzymsko - Katolicka p.w. Opatrzności Bożej ul. Marii Dąbrowskiej 19, 70-783 Szczecin, os. Majowe, tel. +48 91 464 23 42
P K O BP 0/III Szczecin – nr 24 1020 4812 0000 0102 0056 8204

© 2023 - Wszelkie Prawa Zastrzeżone